# NSM4002MR6T1G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NSM4002MR6T1G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - Bipolar (BJT) - Arrays
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nsm4002mr6t1g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nsm4002mr6t1g#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/MM/QA/5V/MMQA5V6T1GOSDKR-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 200mA, 500mA
- **DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce:** 100 @ 10mA, 1V / 250 @ 100mA, 1V
- **Frequency:** 300MHz, 100MHz
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 150°C (TJ)
- **Power:** 500mW
- **Supplier Device Package:** SC-74
- **Transistor Type:** 2 NPN (Dual)
- **Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic:** 300mV @ 5mA, 50mA / 700mV @ 50mA, 500mA
- **Voltage:** 40V, 45V