# NS12575T220MNV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NS12575T220MNV
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ns12575t220mnv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ns12575t220mnv#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/36/587-3670-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/27/587-2760-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 5.5A
- **Current Rating (Amps):** 4.05 A
- **DC Resistance (DCR):** 31.2mOhm Max
- **Frequency:** 9.7MHz
- **Height:** 0.309" (7.85mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
- **Tolerance:** ±20%