# NRVTS5100ETFSWFTAG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRVTS5100ETFSWFTAG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrvts5100etfswftag
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrvts5100etfswftag#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Vr, F:** 26.5pF @ 100V, 1MHz
- **Current:** 5A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 175°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** 8-WDFN (3.3x3.3)
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 1 V @ 5 A