# NRVBAF3200T3G
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRVBAF3200T3G
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Diodes - Rectifiers - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrvbaf3200t3g
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrvbaf3200t3g#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -65°C ~ 150°C
- **Speed:** Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
- **Supplier Device Package:** SMA-FL
- **Technology:** Schottky
- **Voltage:** 840 mV @ 3 A