# NRV2010T2R2MGF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRV2010T2R2MGF
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrv2010t2r2mgf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrv2010t2r2mgf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/42/587-4293-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.1A
- **Current Rating (Amps):** 1.1 A
- **DC Resistance (DCR):** 175mOhm
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 120°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.079" L x 0.079" W (2.00mm x 2.00mm)
- **Tolerance:** ±20%