# NRT1000P010T05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRT1000P010T05
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrt1000p010t05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrt1000p010t05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 0.42" L x 0.66" W x 0.36" H (10.7mm x 16.8mm x 9.1mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 7V