# NRS8030T4R7MJGJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRS8030T4R7MJGJ
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrs8030t4r7mjgj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrs8030t4r7mjgj#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/28/587-2889-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.6A
- **Current Rating (Amps):** 4 A
- **DC Resistance (DCR):** 28.6mOhm Max
- **Frequency:** 40MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±20%