# NRS8030T100MJGJV
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRS8030T100MJGJV
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrs8030t100mjgjv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrs8030t100mjgjv#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/36/587-3647-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/28/587-2889-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2.4A
- **Current Rating (Amps):** 3 A
- **DC Resistance (DCR):** 42.9mOhm Max
- **Frequency:** 27MHz
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 10 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.315" L x 0.315" W (8.00mm x 8.00mm)
- **Tolerance:** ±20%