# NRS6045T220MMGK
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRS6045T220MMGK
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrs6045t220mmgk
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrs6045t220mmgk#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/29/587-2952-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/29/587-2946-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 2A
- **Current Rating (Amps):** 1.6 A
- **DC Resistance (DCR):** 139.1mOhm Max
- **Frequency:** 7MHz
- **Height:** 0.177" (4.50mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±20%