# NRH3010T1R2NN
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRH3010T1R2NN
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrh3010t1r2nn
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrh3010t1r2nn#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/25/587-2577-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/28/587-2889-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.7A
- **Current Rating (Amps):** 1.48 A
- **DC Resistance (DCR):** 78mOhm Max
- **Frequency:** 120MHz
- **Height:** 0.039" (1.00mm)
- **Inductance:** 1.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 120°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.118" L x 0.118" W (3.00mm x 3.00mm)
- **Tolerance:** ±30%