# NRF24LU1P-F16Q32-R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRF24LU1P-F16Q32-R
- **Manufacturer:** Nordic Semiconductor ASA
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrf24lu1p-f16q32-r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrf24lu1p-f16q32-r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 12.9mA ~ 13.3mA
- **Data Rate (Max):** 2Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **GPIO:** 6
- **Memory Size:** 16kB Flash, 2kB SRAM
- **Modulation:** GFSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 0dBm
- **RF Family:** General ISM > 1GHz
- **Sensitivity:** -94dBm
- **Serial Interfaces:** SPI, UART, USB
- **Supplier Device Package:** 32-QFN (5x5)
- **Type:** TxRx + MCU
- **Voltage:** 4V ~ 5.25V