# NRF24L01-REEL7
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRF24L01-REEL7
- **Manufacturer:** Nordic Semiconductor ASA
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver ICs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrf24l01-reel7
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrf24l01-reel7#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 11.1mA ~ 12.3mA
- **Data Rate (Max):** 2Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz
- **Modulation:** GFSK
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power:** 0dBm
- **RF Family:** General ISM > 1GHz
- **Sensitivity:** -85dBm
- **Serial Interfaces:** SPI
- **Supplier Device Package:** 20-QFN (4x4)
- **Type:** TxRx Only
- **Voltage:** 1.9V ~ 3.6V