# NRB20-L3M-A2-C3-V1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NRB20-L3M-A2-C3-V1
- **Manufacturer:** Pepperl+Fuchs, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nrb20-l3m-a2-c3-v1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nrb20-l3m-a2-c3-v1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Zinc Die-Cast
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Output Type:** PNP-NC/NO, 4-Wire
- **Sensing Distance:** 0.787" (20mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Connector
- **Voltage:** 10V ~ 30V