# NR6028T2R2N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NR6028T2R2N
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nr6028t2r2n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nr6028t2r2n#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/21/587-2104-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 4.2A
- **Current Rating (Amps):** 3.7 A
- **DC Resistance (DCR):** 26mOhm Max
- **Frequency:** 68MHz
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 120°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.236" L x 0.236" W (6.00mm x 6.00mm)
- **Tolerance:** ±30%