# NR5040T3R3N
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NR5040T3R3N
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nr5040t3r3n
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nr5040t3r3n#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/58/7-/23/587-2371-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/23/587-2373-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 3.8A
- **Current Rating (Amps):** 3.3 A
- **DC Resistance (DCR):** 35.1mOhm Max
- **Frequency:** 32MHz
- **Height:** 0.161" (4.10mm)
- **Inductance:** 3.3 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 120°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.193" L x 0.193" W (4.90mm x 4.90mm)
- **Tolerance:** ±30%