# NR4012T2R2M
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NR4012T2R2M
- **Manufacturer:** Taiyo Yuden
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nr4012t2r2m
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nr4012t2r2m#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/58/7-/16/587-1660-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.65A
- **Current Rating (Amps):** 1.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 108mOhm Max
- **Frequency:** 66MHz
- **Height:** 0.047" (1.20mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 120°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.157" L x 0.157" W (4.00mm x 4.00mm)
- **Tolerance:** ±20%