# NQR010A0X54Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NQR010A0X54Z
- **Manufacturer:** ABB Power Electronics
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nqr010a0x54z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nqr010a0x54z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 95%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Size:** 0.41" L x 0.33" W x 0.65" H (10.4mm x 8.4mm x 16.5mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 4.5V