# NPS2T-50RF1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NPS2T-50RF1
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nps2t-50rf1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nps2t-50rf1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Features:** Current Sense, Moisture Resistant
- **Height:** 0.161" (4.10mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 175°C
- **Power (Watts):** 25W
- **Resistance:** 50 Ω
- **Size:** 0.325" L x 0.320" W (8.26mm x 8.13mm)
- **Supplier Device Package:** TO-126 (D-Pak Style)
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±1%