# NPS1025N006S28
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NPS1025N006S28
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nps1025n006s28
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nps1025n006s28#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active Low
- **Current:** 6A
- **Efficiency:** 93%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 1.18" L x 1.18" W x 0.40" H (30.0mm x 30.0mm x 10.2mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 8V