# NP82N04MLG-S18-AY
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NP82N04MLG-S18-AY
- **Manufacturer:** Renesas
- **Category:** Discrete Semiconductor Products
- **Subcategory:** Transistors - FETs, MOSFETs - Single
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/np82n04mlg-s18-ay
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/np82n04mlg-s18-ay#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 82A (Tc)
- **Drain to Source Voltage (Vdss):** 40 V
- **FET Type:** N-Channel
- **Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:** 150 nC @ 10 V
- **Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:** 9 pF @ 25 V
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** 175°C (TJ)
- **Power Dissipation (Max):** 1.8W (Ta), 143W (Tc)
- **Rds On (Max) @ Id, Vgs:** 4.2mOhm @ 41A, 10V
- **Supplier Device Package:** TO-220-3
- **Technology:** MOSFET (Metal Oxide)
- **Vgs(th) (Max) @ Id:** 2.5V @ 250µA