# NOSW476M004R0150
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NOSW476M004R0150
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nosw476m004r0150
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nosw476m004r0150#rfq
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 47 µF
- **Current:** 3.8 µA
- **Dissipation Factor:** 6%
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 150 mΩ
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Manufacturer Size Code:** W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2312 (6032 Metric)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 4 V