# NOSC227M002R0080
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NOSC227M002R0080
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Niobium Oxide Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nosc227m002r0080
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nosc227m002r0080#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/32/478-3243-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/75/478-7517-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 220 µF
- **Current:** 11 µA
- **Dissipation Factor:** 8%
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 80 mΩ
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 0.110" (2.80mm)
- **Manufacturer Size Code:** C
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2312 (6032 Metric)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 2.5 V