# NOSB336M006R0600
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NOSB336M006R0600
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nosb336m006r0600
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nosb336m006r0600#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/32/478-3243-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/49/478-4919-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 33 µF
- **Current:** 4 µA
- **Dissipation Factor:** 6%
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 600 mΩ
- **Features:** Low ESR
- **Height:** 0.083" (2.10mm)
- **Manufacturer Size Code:** B
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.138" L x 0.110" W (3.50mm x 2.80mm)
- **Supplier Device Package:** 1210 (3528 Metric)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 6.3 V