# NOME687M002R0023
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NOME687M002R0023
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Niobium Oxide Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nome687m002r0023
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nome687m002r0023#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/18/478-1830-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 680 µF
- **Current:** 34 µA
- **Dissipation Factor:** 6%
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 23 mΩ
- **Features:** Low ESR Multi-anode
- **Height:** 0.169" (4.30mm)
- **Manufacturer Size Code:** E
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Size:** 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
- **Supplier Device Package:** 2917 (7343 Metric)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 2.5 V