# NOJW476M006RWJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NOJW476M006RWJ
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Niobium Oxide Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nojw476m006rwj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nojw476m006rwj#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/31/478-3121-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 47 µF
- **Current:** 5.7 µA
- **Dissipation Factor:** 6%
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 500 mΩ
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Manufacturer Size Code:** W
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.236" L x 0.126" W (6.00mm x 3.20mm)
- **Supplier Device Package:** 2312 (6032 Metric)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 6.3 V