# NOJV108M004RWJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NOJV108M004RWJ
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Niobium Oxide Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nojv108m004rwj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nojv108m004rwj#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/31/478-3121-6-ND.pdf
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 1000 µF
- **Current:** 80 µA
- **Dissipation Factor:** 18%
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 300 mΩ
- **Height:** 0.148" (3.75mm)
- **Manufacturer Size Code:** V
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.287" L x 0.240" W (7.30mm x 6.10mm)
- **Supplier Device Package:** 2924 (7361 Metric)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 4 V