# NOJP106M002RWJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NOJP106M002RWJ
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Niobium Oxide Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nojp106m002rwj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nojp106m002rwj#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/31/478-3121-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/32/478-3202-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 10 µF
- **Current:** 1 µA
- **Dissipation Factor:** 6%
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 4.5 Ω
- **Height:** 0.059" (1.50mm)
- **Manufacturer Size Code:** P
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.081" L x 0.053" W (2.05mm x 1.35mm)
- **Supplier Device Package:** 0805 (2012 Metric)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 2.5 V