# NOJA156M010RWJ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NOJA156M010RWJ
- **Manufacturer:** Kyocera AVX
- **Category:** Capacitors
- **Subcategory:** Niobium Oxide Capacitors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/noja156m010rwj
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/noja156m010rwj#rfq
- **Datasheet URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/datasheets/47/8-/31/478-3121-6-ND.pdf
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/47/8-/31/478-3121-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance:** 15 µF
- **Current:** 3 µA
- **Dissipation Factor:** 6%
- **ESR (Equivalent Series Resistance):** 2 Ω
- **Height:** 0.071" (1.80mm)
- **Manufacturer Size Code:** A
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 105°C
- **Size:** 0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
- **Supplier Device Package:** 1206 (3216 Metric)
- **Tolerance:** ±20%
- **Voltage:** 10 V