# NMB1.5-8GM35-E2-C-FE-150MM-V3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NMB1.5-8GM35-E2-C-FE-150MM-V3
- **Manufacturer:** Pepperl+Fuchs, Inc.
- **Category:** Sensors, Transducers
- **Subcategory:** Proximity Sensors - Industrial
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nmb1-5-8gm35-e2-c-fe-150mm-v3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nmb1-5-8gm35-e2-c-fe-150mm-v3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Indicator:** LED
- **Ingress Protection:** IP67
- **Material:** Stainless Steel
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 75°C
- **Output Type:** PNP-NO, 3-Wire
- **Sensing Distance:** 0.059" (1.5mm)
- **Sensor Type:** Inductive
- **Shielding:** Unshielded
- **Termination Style:** Cable with Connector
- **Voltage:** 10V ~ 30V