# NLX2G32AMX1TCG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NLX2G32AMX1TCG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nlx2g32amx1tcg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nlx2g32amx1tcg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32mA, 32mA
- **Logic Type:** OR Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 3.7ns @ 5V, 50pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 2
- **Number of Inputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** 8-ULLGA (1.95x1)
- **Voltage:** 1.65V ~ 5.5V