# NLV32T-221J-PF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NLV32T-221J-PF
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nlv32t-221j-pf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nlv32t-221j-pf#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/15/445-1522-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 50 mA
- **DC Resistance (DCR):** 21Ohm Max
- **Frequency:** 7MHz
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Inductance:** 220 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 796kHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210
- **Tolerance:** ±5%