# NLV25T-2R2J-PF
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NLV25T-2R2J-PF
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nlv25t-2r2j-pf
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nlv25t-2r2j-pf#rfq
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 200 mA
- **DC Resistance (DCR):** 1.55Ohm Max
- **Frequency:** 105MHz
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Inductance:** 2.2 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 30 @ 7.96MHz
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** ±5%