# NLCV32T-R10M-EFRD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NLCV32T-R10M-EFRD
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nlcv32t-r10m-efrd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nlcv32t-r10m-efrd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/36/445-3653-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 2.85 A
- **DC Resistance (DCR):** 24mOhm Max
- **Frequency:** 800MHz
- **Height:** 0.094" (2.40mm)
- **Inductance:** 100 nH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Q @ Freq:** 10 @ 25.2MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
- **Supplier Device Package:** 1210 (3225 Metric)
- **Tolerance:** ±20%