# NLCV25T-1R0M-EFD
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NLCV25T-1R0M-EFD
- **Manufacturer:** TDK Corporation
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nlcv25t-1r0m-efd
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nlcv25t-1r0m-efd#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/44/5-/17/445-1758-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Current Rating (Amps):** 475 mA
- **DC Resistance (DCR):** 442mOhm Max
- **Frequency:** 200MHz
- **Height:** 0.075" (1.90mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Ferrite
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Q @ Freq:** 20 @ 7.96MHz
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Unshielded
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Supplier Device Package:** 1008 (2520 Metric)
- **Tolerance:** ±20%