# NL17SZ32XV5T2G-L22087
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NL17SZ32XV5T2G-L22087
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nl17sz32xv5t2g-l22087
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nl17sz32xv5t2g-l22087#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 32mA, 32mA
- **Logic Type:** OR Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 4.5ns @ 5V, 50pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Number of Inputs:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** SOT-553
- **Voltage:** 1.65V ~ 5.5V