# NL17SG32AMUTCG
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NL17SG32AMUTCG
- **Manufacturer:** On Semiconductor
- **Category:** Logic
- **Subcategory:** Gates and Inverters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nl17sg32amutcg
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nl17sg32amutcg#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8mA, 8mA
- **Input Logic Level:** 1.7V ~ 2V
- **Logic Type:** OR Gate
- **Max Propagation Delay @ V, Max CL:** 4.4ns @ 3.3V, 30pF
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Circuits:** 1
- **Number of Inputs:** 2
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Supplier Device Package:** 6-UDFN (1.45x1)
- **Voltage:** 0.9V ~ 3.6V