# NKS1000P12S05
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NKS1000P12S05
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nks1000p12s05
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nks1000p12s05#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Control Features:** Enable, Active High
- **Current:** 12A
- **Efficiency:** 93.3%
- **Features:** Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Size:** 0.48" L x 0.48" W x 0.35" H (12.2mm x 12.2mm x 9.0mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 4.5V