# NKN100JT-73-20R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NKN100JT-73-20R
- **Manufacturer:** Yageo
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Through Hole Resistors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nkn100jt-73-20r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nkn100jt-73-20r#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/20/.0/CD/20.0CDTB-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Wirewound
- **Features:** Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 200°C
- **Power (Watts):** 1W
- **Resistance:** 20 Ω
- **Size:** 0.189" Dia x 0.453" L (4.80mm x 11.50mm)
- **Supplier Device Package:** Axial
- **Tolerance:** ±5%