# NHS2B-75RJ8
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHS2B-75RJ8
- **Manufacturer:** Riedon
- **Category:** Resistors
- **Subcategory:** Chip Resistor - Surface Mount
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhs2b-75rj8
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhs2b-75rj8#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Composition:** Thick Film
- **Height:** 0.161" (4.10mm)
- **Number of Terminations:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 155°C
- **Power (Watts):** 50W
- **Resistance:** 75 Ω
- **Size:** 0.500" L x 0.400" W (12.70mm x 10.16mm)
- **Supplier Device Package:** D²PAK
- **Temperature Coefficient:** ±100ppm/°C
- **Tolerance:** ±5%