# NHD-4.3-480272MB-ASXV-CTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-4.3-480272MB-ASXV-CTP
- **Manufacturer:** Newhaven Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-4-3-480272mb-asxv-ctp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-4-3-480272mb-asxv-ctp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 4.3" (109.22mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 480 x 272
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel, 24-Bit (RGB)
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 95.04mm W x 53.86mm H