# NHD-3.5-320240MF-ASXV#
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-3.5-320240MF-ASXV#
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-3-5-320240mf-asxv
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-3-5-320240mf-asxv#rfq
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** Parallel, 24-Bit (RGB)
- **Viewing Area:** 70.08mm W x 52.56mm H