# NHD-3.5-320240MF-ASXN#-WI
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-3.5-320240MF-ASXN#-WI
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-3-5-320240mf-asxn-wi
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-3-5-320240mf-asxn-wi#rfq
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** NV3035GTC
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240 (QVGA)
- **Graphics Color:** White
- **Interface:** Parallel, 24-Bit (RGB)
- **Viewing Area:** 72.80mm W x 55.36mm H