# NHD-3.5-320240FT-CTXL-T
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-3.5-320240FT-CTXL-T
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-3-5-320240ft-ctxl-t
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-3-5-320240ft-ctxl-t#rfq
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** FT812
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240 (QVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** SPI
- **Touchscreen:** Resistive
- **Viewing Area:** 71.82mm W x 55.05mm H