# NHD-3.5-320240FT-CSXV-CTP
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-3.5-320240FT-CSXV-CTP
- **Manufacturer:** Newhaven Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED, Graphic
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-3-5-320240ft-csxv-ctp
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-3-5-320240ft-csxv-ctp#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Backlight:** LED - White
- **Controller Type:** FT813
- **Diagonal Screen Size:** 3.5" (88.90mm)
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** TFT - Color
- **Dot Pixels:** 320 x 240 (QVGA)
- **Graphics Color:** Red, Green, Blue (RGB)
- **Interface:** SPI
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 70.68mm W x 53.16mm H