# NHD-10.1-1024600EF-ASM-WI_REVB
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-10.1-1024600EF-ASM-WI_REVB
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-10-1-1024600ef-asm-wi-revb
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-10-1-1024600ef-asm-wi-revb#rfq
- **Backlight:** LED - White
- **Diagonal Screen Size:** 10.1" (256.54mm)
- **Interface:** I²C, Parallel, 24-Bit (RGB)
- **Touchscreen:** Capacitive
- **Viewing Area:** 224.44mm W x 127.00mm H