# NHD-0216SZ-NSW-BBW-3V3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-0216SZ-NSW-BBW-3V3
- **Manufacturer:** Newhaven Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0216sz-nsw-bbw-3v3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0216sz-nsw-bbw-3v3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Background Color:** Blue
- **Backlight:** LED - White
- **Character Format:** 5 x 8 Dots
- **Character Size:** 9.55mm H x 5.20mm W
- **Display Format:** 16 x 2
- **Display Mode:** Transmissive
- **Display Type:** STN - Super-Twisted Nematic
- **Dot Size:** 1.00mm W x 1.15mm H
- **Interface:** Parallel
- **Number of Characters:** 32
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Outline L x W x H:** 122.00mm x 44.00mm x 13.50mm
- **Text Color:** White
- **Viewing Area:** 99.00mm L x 24.00mm W
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.3V