# NHD-0116DZ-FL-YBW-33V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-0116DZ-FL-YBW-33V
- **Manufacturer:** Newhaven Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0116dz-fl-ybw-33v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0116dz-fl-ybw-33v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Background Color:** Green
- **Backlight:** LED - Yellow/Green
- **Character Format:** 5 x 7 Dots w/Cursor
- **Character Size:** 9.66mm H x 4.84mm W
- **Display Format:** 16 x 1
- **Display Mode:** Transflective
- **Display Type:** STN - Super-Twisted Nematic
- **Dot Size:** 0.92mm W x 1.10mm H
- **Interface:** Parallel
- **Number of Characters:** 16
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Outline L x W x H:** 122.00mm x 33.00mm x 14.00mm
- **Text Color:** Blue
- **Viewing Area:** 99.00mm L x 13.00mm W
- **Voltage:** 3.3V