# NHD-0108FZ-RN-YBW
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-0108FZ-RN-YBW
- **Manufacturer:** Newhaven Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0108fz-rn-ybw
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0108fz-rn-ybw#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Background Color:** Green
- **Backlight:** Without Backlight
- **Character Format:** 5 x 8 Dots
- **Character Size:** 10.80mm H x 6.50mm W
- **Display Format:** 8 x 1
- **Display Mode:** Reflective
- **Display Type:** STN - Super-Twisted Nematic
- **Dot Size:** 1.30mm W x 1.30mm H
- **Interface:** Parallel
- **Number of Characters:** 8
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Outline L x W x H:** 84.00mm x 44.00mm x 9.00mm
- **Text Color:** Blue
- **Viewing Area:** 64.50mm L x 16.40mm W
- **Voltage:** 5V