# NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-0108FZ-FL-YBW-3V3
- **Manufacturer:** Newhaven Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0108fz-fl-ybw-3v3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0108fz-fl-ybw-3v3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Background Color:** Green
- **Backlight:** LED - Yellow/Green
- **Character Format:** 5 x 8 Dots
- **Character Size:** 10.75mm H x 6.45mm W
- **Display Format:** 8 x 1
- **Display Mode:** Transflective
- **Display Type:** STN - Super-Twisted Nematic
- **Dot Size:** 1.25mm W x 1.30mm H
- **Interface:** Parallel
- **Number of Characters:** 8
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Outline L x W x H:** 84.00mm x 44.00mm x 13.50mm
- **Text Color:** Gray
- **Viewing Area:** 64.50mm L x 16.40mm W
- **Voltage:** 2.7V ~ 3.3V