# NHD-0108CZ-RN-GBW-33V
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** NHD-0108CZ-RN-GBW-33V
- **Manufacturer:** Newhaven Display
- **Category:** Optoelectronics
- **Subcategory:** Display Modules - LCD, OLED Character and Numeric
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0108cz-rn-gbw-33v
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/nhd-0108cz-rn-gbw-33v#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Background Color:** Gray
- **Backlight:** Without Backlight
- **Character Format:** 5 x 8 Dots
- **Character Size:** 7.71mm H x 4.20mm W
- **Display Format:** 8 x 1
- **Display Mode:** Reflective
- **Display Type:** STN - Super-Twisted Nematic
- **Dot Size:** 0.80mm W x 0.92mm H
- **Interface:** Parallel
- **Number of Characters:** 8
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Outline L x W x H:** 69.00mm x 27.00mm x 8.50mm
- **Text Color:** Blue
- **Viewing Area:** 45.20mm L x 13.80mm W
- **Voltage:** 3.3V